WSPIERAMY

EKO
NGO

SZCZYTNO

Reminiscencje Reformacji

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Była reakcją na negatywne zjawiska w katolickiej hierarchii kościelnej. O Reformacji i jej skutkach na terenie Warmii i Mazur dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Olsztynie.

Odnowa chrześcijaństwa, fenomen Marcina Lutra, nowe spojrzenie na XVI-wieczną Europę. „Reminiscencje Reformacji. Prusy-Mazury 1517-2017” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Olsztynie. Do udziału zaproszono naukowców i duchownych.

„Tutaj na Warmii i Mazurach mieszkają ewangelicy, spadkobiercy Reformacji” - podkreśla ks. bp Rudols Bażanowski z Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dokumenty i pieśni religijne z okresu Reformacji miały zaś ogromny wpływ na kształtowanie się polskości na terenie Mazur. „Kancjonał utrwalał polszczyznę, frazę, bo Mazurzy znali te pieśni na pamięć” - mówi prof. Andrzej Staniszewski, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W 2017 roku mija 500 lat, od kiedy Marcin Luter przybił do drzwi katedry w Wittenberdze listę 95 tez, które były wezwaniem do dyskusji między innymi na temat istoty i skuteczności odpustów. Ten moment uznaje się za początek ruchu religijnego zwanego Reformacją.

Dwudniową konferencję zorganizowano nieprzypadkowo w murach Zamku Kapituły Warmińskiej, siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Reformacji i temu, jak wpłynęła na dawne Prusy, jest także poświęcona monografia naukowa, którą prezentowano podczas konferencji w Olsztynie.