Statystyki dotyczące raka jelita grubego są bezlitosne. To jeden z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Ponadto w większości przypadków wykrywany jest w późnych stadiach. Aby przeciwdziałać tej tendencji, olsztyńska Poliklinika podjęła się modernizacji pracowni endoskopowej. „Postanowiliśmy wykorzystać infrastrukturę pustą, po zamkniętych działalnościach gospodarczych i stworzyliśmy tutaj zakład endoskopii, w którym są dwie pracownie, pracownia dedykowana dla dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest sala wybudzeń, bo zabiegi mogą być realizowane i są realizowane w znieczuleniu ogólnym” – mówi Krystyna Futyma, dyrektor Polikliniki.
Kolejną nowo otwartą pracownią jest Zakład Radiologii Interwencyjnej. To nowa na Warmii i Mazurach jakość w leczeniu nowotworów. Specjalistyczny sprzęt pozwoli na wykonywanie precyzyjnych i małoinwazyjnych zabiegów. „Nasi mieszkańcy, nasi pacjenci z naszego regionu zasługują na najwyższą jakość usług medycznych. Cieszę się, że w takim szpitalu, jakim jest szpital MSWiA, Centrum Onkologii naszego województwa, ta infrastruktura medyczna poprawia się, że jest nowoczesny sprzęt, jest znakomita kadra, co daje szansę na to, że pacjenci będą tu leczeni na równi z wielkimi ośrodkami” – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Projekty realizowane w olsztyńskiej Poliklinice otrzymały duże wsparcie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które jest organem prowadzącym szpitala. W przypadku modernizacji Zakładu Endoskopii były to 4 mln złotych, stanowiące całkowity koszt inwestycji. Pracownia Radiologii Interwencyjnej, której koszt opiewał na prawie 5 mln złotych, otrzymała 1,7 mln złotych dotacji MSWiA. „Nigdy za mało środków finansowych na inwestycje w obszarze ochrony zdrowia, ale jeżeli widzimy, że one są tak doskonale wykorzystywane, jak właśnie w naszym Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii, w naszej Poliklinice, to naprawdę chce się podejmować kolejne tego typu decyzje i szukać tych środków” – zapewnia Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Otwarcie nowych pracowni nieprzypadkowo odbyło się w marcu. Jest to Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. „Chcemy tym sposobem dotrzeć do świadomości pacjentów i zwrócić uwagę na potrzebę i na istotność poddawania się badaniom diagnostycznym” – podkreśla dyrektor Krystyna Futyma.