Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

SZCZYTNO

Kopernik - starosta swoich czasów

POWIAT OLSZTYŃSKI
Kolejna książka o Mikołajku Kopernika, wydana przez Powiat Olsztyński, ujrzała światło dzienne.

Astronom, matematyk, lekarz, ekonomista. Mikołaj Kopernik był prawdziwym „człowiekiem renesansu”. Całe dorosłe życie spędził na Warmii jako kanonik warmińskiej Kapituły Katedralnej. Tu prowadził swoje badania astronomiczne, ale przede wszystkim był lekarzem i urzędnikiem. W ramach swoich obowiązków pełnił też funkcję administratora tych ziem. „Został takim starostą, starostą dwóch komornictw, czyli odpowiedników naszych powiatów, olsztyńskiego i melzackiego, czyli obecnie pieniężnieńskiego. Musiał sprawować sądy, musiał kierować administracją. Musiał też rozwiązywać problemy poszczególnych mieszkańców” – mówi dr Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

W rocznicę powierzenia funkcji administratora wybitnemu astronomowi, na olsztyńskim zamku odbyło się spotkanie pod hasłem „8 listopada – dzień Kopernika”, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe oraz Muzeum Warmii i Mazur. „To pokazanie kolejnego talentu Mikołaja Kopernika, bo jak wiemy, jako człowiek renesansu, był postacią o wielu talentach. Okazało się, że był również fantastycznym administratorem. Wiemy, że wypełniał swoje obowiązki doskonale, potem kapituła przywróciła go ponownie na funkcję administratora w potrzebie, kiedy trzeba było w trudnej chwili zarządzać zamkiem w Olsztynie” – podkreśla Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

Mikołaj Kopernik pozostawił po sobie sporo śladów. Od kilku lat wyszukiwaniem i promowaniem ciekawostek z życia wielkiego astronoma zajmuje się dr Wojciech Szalkiewicz. Właśnie ukazała się jego najnowsza publikacja, zatytułowana „Punkty naznaczone Mikołaja Kopernika”. „Tu, w tych salach zrodziło się prawo Kopernika. Tutaj też powstały jego „Lokacje łanów opuszczonych”, czyli dokument potwierdzający to, co robił w komornictwie olsztyńskim. Pole do popisu jest spore. Korzystamy z każdej takiej możliwości, tworząc czy to produkty pamiątkowe, czy właśnie te wydawnictwa, które też są takim rodzajem pamiątek, myślę że trafia to do odbiorców” – mówi dr Szalkiewicz.

Takich pamiątek związanych z Kopernikiem jest więcej. Po wydawnictwach i sublimacie winnym przyszedł czas na olej. „Olej, który stał się już hitem, bo pierwsza partia wyprodukowana, rozeszła się co do ostatniej butelki, w związku z tym musimy czekać, aż rzepak urośnie na nowo, żebyśmy mogli tworzyć kolejne wytłoczenie tego oleju. W szkole rolniczej w Smolajnach chcemy wyprodukować z tego rzepaku miód Mikołaja Kopernika, warmiński miód Mikołaja Kopernika” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako. W ręce uczestników spotkania trafiła także nowość – piwo Rosanke Copernicus, uwarzone przez Browar Warmia.