Biskupiec jest miastem, które jako jedno z pierwszych w Polsce przystąpiło do sieci ze ślimakiem w logo. Jego wielowiekowa, burzliwa historia pozostawiła po sobie wiele śladów – jednym z nich jest wyjątkowy gotycki układ przestrzenny starego miasta. Mimo historycznego charakteru, Biskupiec jest miastem nowoczesnym, stawiającym na zrównoważony rozwój z zachowaniem i poszanowaniem idei slow life.
Ponad 20 mln złotych z funduszy Cittaslow to między innymi unowocześnienie Centrum Kultury, Turystyki i Sportu. W remontowanym właśnie budynku powstanie sala widowiskowo-kinowa, która będzie spełniała oczekiwania mieszkańców. Powstaną też korty tenisowe, boisko, place zabaw, oraz siłownia plenerowa.
Budynek dawnego dworca kolejowego również zmieni swoje przeznaczenie. Stanie się Centrum Zawodowym, w którym prowadzone będą warsztaty i szkolenia zawodowe, obejmujące również naukę zawodów tradycyjnych. Zmieni się też jego otoczenie – ulice i parkingi przejdą remont. Ważnym dla rewitalizacji miasta elementem będzie instalacja miejskiego monitoringu.
Władze planują zagospodarowanie przestrzeni publicznej – remonty ulic, budowę placów zabaw, czy wreszcie stworzenie miejsc do rekreacji i uprawiania sportów. Nowego blasku nabierze również biskupiecki Ratusz. „Biskupiec to miasto spokojnego życia, połączonego z nowoczesnym rozwojem. Daje mieszkańcom takie warunki, żeby czuli się dobrze, ale też żeby mieli zapewnione wszystkie nie tylko atrakcje, ale też pracę, możliwość rozwoju, możliwość wypoczywania” - podkreśla burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.
Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim