WSPIERAMY

EKO
NGO

SZCZYTNO

Nie! zanieczyszczeniom powietrza. Odetchnij głęboko - podsumujmy

WFOŚiGW
Podpowiadamy rozwiązania, dzięki którym każdy z nas może mieć realny wpływ na ochronę naszej planety.

W codziennym życiu warto wdrożyć rozwiązania, które pomogą dbać o środowisko. Na co zwrócić uwagę?

Środki transportu: Wybierz ekologię

Transport miejski to ważny element naszego życia, ale również główne źródło emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego warto rozważyć ekologiczne rozwiązania, które pomogą ograniczyć nasz wpływ na środowisko. Rower to doskonały środek transportu, który pozwala dbać o zdrowie. Choć nie zastąpi samochodu na co dzień, to warto go wybrać, by przy okazji uniknąć stania w korkach. Hulajnoga elektryczna to kolejna ekologiczna opcja, świetna dla mieszkańców miast. Dla miłośników motoryzacji również istnieją sposoby na bardziej ekologiczne korzystanie z samochodu, takie jak ograniczenie zużycia paliwa czy carpooling. Samochody elektryczne to także świetna alternatywa.

Segregacja odpadów: Proste kroki do ochrony środowiska

Segregacja odpadów to jedna z najważniejszych praktyk, jakie warto wdrożyć w codziennym życiu, by chronić środowisko naturalne. „Przede wszystkim powinniśmy zadbać o pojemnik żółty, to jest pojemnik tworzywa i metale. Tam możemy włożyć zarówno puszkę po szprotkach, jak i możemy włożyć puszkę aluminiową po energetycznym napoju. Szkło do zielonego. Tutaj głównie skupiamy się, żeby było to szkło opakowaniowe, a więc nie wkładamy szklanek pobitych. Ostatnia frakcja niebieska jest to papier i karton. To jest najprostszy pojemnik, tam jest zawsze najmniej wątpliwości. Jedyne wątpliwości to są zatłuszczone opakowania papierowe bądź chusteczki higieniczne. Oba rodzaje odpadów nie nadają się do dalszego przerobu” – radzi Katarzyna Żurek, główny technolog ZGOK w Olsztynie. Warto wiedzieć, do jakiego kubła wrzucać różne rodzaje śmieci. Zaopatrzenie się w odpowiednie pojemniki zdecydowanie ułatwia bieżącą segregację. To prosta praktyka, która przynosi ogromne korzyści.

Zaniechać wypalania traw

Wypalanie traw i liści to z kolei przykład bardzo szkodliwej praktyki. Powoduje niekontrolowane pożary, ryzyko dla zdrowia i życia ludzi oraz zanieczyszczenie powietrza. „W wyniku spalania dwutlenek węgla dostaje się do atmosfery i powiększa niestety dodatni bilans dwutlenku węgla w atmosferze, a więc mamy wpływ na globalne ocieplenie. Oczywiście jest to malutki wpływ, ale duży ocean składa się z pojedynczych kropli i nie warto tego mnożyć” – zaznacza prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. „Bardzo często towarzyszą temu podmuchy wiatru, temperatura powietrza się ogrzewa, następują zawirowania i może nawet dojść do sytuacji, że ktoś może tym rozwijającym się pożarem zostać otoczony” – dodaje st. kpt. Grzegorz Różański, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendant Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z prawem, za wypalanie traw grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności, dlatego warto unikać tego procederu.

Ponowne wykorzystywanie opakowań

Odpady stanowią problem, ale możemy pomóc naszej planecie wykorzystując opakowania wielokrotnie. Plastikowe pojemniki doskonale sprawdzą się do przechowywania żywności czy pamiątek. Kubek termiczny można przekształcić w pojemnik na kawę, butelki na wodę dla roślin, a słoiczki na przechowywanie oliwy czy octu.